BİYOGRAFİ

Ankara’da doğdu, İzmir’de büyüdü, İstanbul’da yaşıyor.

Geçtiğimiz 1 yıl içinde ‘Kötü Karakter’, ‘4 İnsan 1 Hayvan Etmiyor’ ve Billur Yapıcı düetiyle renklenen ‘Mona Lisa’ teklilerini yayımlayan Evren Uysal, farklı insan hikayelerini ve dünyanın içinde notaların kaybolduğu halini anlatmaya solo albümü ‘Güzel Şeyler Söyle’ ile devam ediyor. En özel rock erkek vokalistlerden biri olarak gösterilen Evren Uysal, rock, folk ve elektronik sentezli bir müzikal dünya sunuyor. Güzel Şeyler Söyle Ocak 2018’de yayınlanıyor.

İzmir’de kurduğu TAPE isimli müzik grubuyla uzun süre sahne alan Evren, sırasıyla iki self albümü “BAZEN” ve “KIŞ UYKUSU”nu çıkartıp Türkiye’nin çoğu şehrine cd formatında göndererek dikkat çekmiş ve birçok radyo, tv kanalına davet edilerek performanslar sergileme, söyleşiler yapma imkânı bulmuştur. Boğaziçi Üniversitesinin düzenlediği Battle of the Bands müzik yarışmasının birincisi olan Evren Uysal daha sonraki yıllarda aynı yarışmanın jüri üyelerinden biri olması için davet almıştır.

2007’de kurucuları arasında yer aldığı FOMA ile şarkıcı, besteci, söz yazarı olarak albümler yayınladı. Birçok radyo ve gençlik dergisi tarafından “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı” dalında aday gösterilen FOMA, yayınladıkları kliplerle de müzik listelerinde haftalarca kalmayı başardı. Yerli ve yabancı önemli rock/alternatif müzik gruplarıyla aynı sahneyi paylaşmış, ALBÜM isimli uzunçalarında dünyaca ünlü rock çellist Apocalyptica ve yine dünyaca ünlü Türk trompet virtüözlerinden İmer Demirer ile çalışarak dikkat çekmiştir. “ALBÜM” aynı zamanda Almanya, Avusturya, İsviçre, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da da satışa sunuldu.

Ortaokul ve lisede Fransızca eğitim alan Evren Uysal, yüksek lisans tezini “Korsan yayıncılığın Türk müzik endüstrisine olan etkilerinin popüler kültür açısından değerlendirilmesi” alanında hazırlayarak Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü yüksek lisans bölümünden mezun oldu. Dream TV’de yayınlanan Dream Haber’in sunucusu ve Dream Türk TV’nin kurumsal sesi olan Evren aynı zamanda birçok reklam filminin seslendirmesini yapıyor. Yeni kurduğu BIG FAT MAMA isimli plak şirketiyle de alternatif müzik projelerine prodüktörlük yapıyor.

2016 Evren Uysal © TÜM HAKLARI SAKLIDIR.